• Посилання скопійовано

Як проводяться фактичні перевірки у 2023 році?

Спершу слід нагадати, що саме перевіряють під час фактичної перевірки.

Фактичною вважається перевірка, яку здійснюють за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об’єктів права власності такого платника. Таку перевірку контролюючий орган проводить щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин із працівниками (найманими особами).

Тобто це ті перевірки, які ми звикли називати перевірками касової дисципліни, але не тільки. Ще під час фактичної перевірки перевіряють ліцензування вашої діяльності та наявність оформлених трудових відносин.

При цьому з 17 березня 2022 року до ст. 80 ПКУ щодо підстав проведення фактичних перевірок внесено зміни щодо розрахунків картками. Зокрема, до:

1) пп. 80.2.2 ПКУ, який вказує на проведення фактичних перевірок з підстав наявності та/або отримання інформації від державних органів чи органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів;

2) пп. 80.2.3 ПКУ в частині підстави проведення фактичних перевірок у разі письмового звернення покупця (споживача) про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі незабезпечення можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Отже, під перевірки потрапили всі торговельні заклади, заклади громадського харчування, заклади надання послуг (салони краси, інші послуги) тощо, які мають приймати як готівку, так і картки для розрахунків за товари, послуги.

Нагадаємо, що Держпродспоживслужба неоднарозово наголошувала, що всі торговельні мережі мають приймати платіжні картки для розрахунків без жодних обмежень. Адже після початку війни виявили значну кількість фактів відмов у оплаті карткою. І особливо це спостерігається серед ФОПів.

Врдночас і НБУ закликав операторів торговельних мереж та заправних станцій — від малих до великих — не допускати жодних відмов у прийнятті безготівкової оплати.

Писали про це нещодавно і ми (дивіться новину за посиланням).

Тож за таких умов поновлення фактичних перевірок органами ДПС під час дії воєнного стану є певним чином виправданим.

І 2023 року ДПС далі наголошує на обов’язку забезпечити обов’язкове приймання платіжних карток для здійснення розрахунків за продані товари (виконані роботи, надані послуги). Докладніше про це тут.

Наразі з-під мораторію виведено ВСІ фактичні перевірки без жодних обмежень. Тож йдеться про фактичні перевірки з будь-яких підстав, наведених у ст. 80 ПКУ.

А як же карантин? Так, уряд подовжив коронавірусний карантин до 30.04.2023. Про це ми повідомили тут.

Але зміни внесено й до п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.

Тож наразі мораторій на період з 18 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, поширюється лише на документальні перевірки. Слово «фактичні» вилучено.

За умовами п. 69.2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ у разі виявлення порушень законодавства за результатами перевірок, передбачених цим підпунктом, до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ, законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Тобто не тільки фактичні перевірки, а й штрафи будуть.

Увага! Мораторій (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого КМУ, у такому разі щодо підакцизних товарів не застосовується. Йдеться про неможливість посилання платників податків на вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору) як на обставини, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства. Тобто, якщо РРО-порушення будуть щодо підакцизних товарів, за це податківці штрафуватимуть так само, як і до війни.

Роз’яснення самих податківців щодо штрафів за наслідками фактичних перевірок під час війни читайте тут.

До змісту номеру